Vizesiz gidilecek güncel ülkeler 2020 listesi

Vizesiz gidilecek güncel ülkeler 2020 listesi

Vizesiz gidilecek ülkeler ile dünyanın farklı coğrafyalarına yolculuk yapabilirsiniz. En son Azerbaycan ile vizelerin kaldırılması sonucunda toplamda 116 ülkeye vizesiz gidilebiliyor.

Vizesiz Gidilecek Ülkeler Listesi

Avrupa ülkelerinin çoğu Avrupa Birliği ülkesi oldukları için bu ülkelere gitmek isteyen bordo pasaport sahipleri Schengen vizesi almak durumunda kalıyorlar. 2020 başında vize başvuru ücretinin 80 Euro’ya çıkarılması ise özellikle dövizin artması ile birlikte Avrupa’ya gitmek isteyenleri farklı ülkeler aramaya itiyor. Türkiye’den vize istemeyen ülkeler kapsamında 116 ülkeye vize ile uğraşmadan sadece pasaport ya da kimlik ile gidebilirsiniz.

Türkiye’den vize istemeyen ülkelerin başında ucuz olması ve kolay ulaşım imkânı ile Sırbistan geliyor. Sırbistan’a sadece pasaport ile giriş yapılabiliyor. Özellikle Belgrad ve Novi Sad gibi şehirlerinin görülmesi gereken Sırbistan ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

 

Listede yer alan bir diğer ülke ise ucuzluğu ve Türkiye’ye kara yolu ulaşımı da bulunması sebebiyle Gürcistan oluyor. Batum ve Tiflis gibi şehirlerinde hem kültürel hem de tatil amaçlı eşsiz zaman yaşayabilirsiniz. Ucuz olması yüzünden de tercih edilen Gürcistan’a aynı zamanda Ankara ya da İstanbul gibi şehirlerden doğrudan otobüs seferleri de düzenleniyor. Üstelik Gürcistan’a gitmek için sadece kimlik belgesi yeterli oluyor.

Uzak Mesafe Arayanlara

Daha uzak mesafelere giderek farklı kültürler ile temas etmek isteyenler ise Uzakdoğu’yu ya da Güney Amerika’yı tercih edebilirler. Güney Amerika ülkelerinin tamamı vize istemiyorken, Uzakdoğu’da da Japonya, Kamboçya, Vietnam, Güney Kore gibi ülkelere vizesiz yolculuk yapabilirsiniz. Bunun yanında toplamda farklı bölgelerde bulunan 116 ülkeye sadece pasaportunuz ile yolculuk yapabilir ve eşsiz kültürleri tanıyabilirsiniz.