Yeni kimlik kart ücretleri ne kadar, başvuru belgeleri neler?

Yeni kimlik kart ücretleri ne kadar, başvuru belgeleri neler?

Yeni kimlik kartına henüz başvuru yapmamış vatandaşlar, yeni çipli kimlik kartlarının ücretlerini ve başvuru için gereken belgeleri merak ediyorlar. 2017 yılından beri verilmekte olan yeni kimlik kartlarının 2020 yılında başvuru ücretleri artış gösterdi.

Yeni Kimlik Kartı Ücretleri Ne Kadar?

İçişleri Bakanlığı düzenlemesi ile birlikte 2017 yılından bu yana ehliyet ve kimlik kartları ile değişiklik kararları yürürlükte bulunuyor. Yeni kimlik kartlarını almak için başvuru ücretinin ve gerekli belgelerin de tamamlanması gerekiyor. Buna göre kanuni bildirim süresi dışında oluşan doğumlar nedeniyle düzenlenecek kimlik kartı ücreti 25 lira olarak belirlendi. Eski kimlik kartını yeni kimlik kartı ile değiştirmek için istenen ücret ise 25 lira. Aynı şekilde nüfus cüzdanının kaybedilmesi halinde de istenen bedel 50 lira olarak belirlendi. Bu duruma göre yeni kimlik kartı almak, yenilemek isteyenler 25 lira vermeleri halinde yeni kimlik kartlarına kavuşabilecekler.

İlgili tutarların ise anlaşmalı bankalara yatırılması gerekmektedir. Faaliyet gösteren her bankaya yatırılacak ücretin dekontu ile birlikte kimlik kartını almaya gidebilirsiniz. Ayrıca vergi dairelerinden de kimlik kartı bedelleri yatırılabilmektedir.

Yeni Kimlik Kartı Nasıl Çıkarılır?

Yeni kimlik kartı almak isteyenler ilk defa kimlik kartı başvurusu yapacaklarsa, nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı ya da muhtarlıklar tarafından düzenlenmiş talep belgeleri ile kimlik yerine geçebilen fotoğraflı belgeler ile başvuru yapabilmektedirler. Bunun yanında son altı ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf da başvurular için gerekmektedir.

On beş yaşını tamamlayan kişilerin şahsen başvuru yapması gerekirken, 15 yaşından küçük olanların velileri başvuru yapması gerekiyor. Kimlik kartı başvurularında özellikle biyometrik fotoğrafa dikkat ediliyor. Fotoğrafın ICAO standartlarına uygun çekilmesi gerekiyor.