Yeşil pasaport nasıl alınır

Yeşil pasaport nasıl alınır

Yeşil pasaport resmi kavramı ile hususi pasaport olarak bilinir. Kamuya ait kurum ve kuruluşlarda hizmet vermiş vatandaşlar yeşil pasaport almaya hak kazanır ancak bu pasaport ile ilgili bilinmesi gereken birçok konu vardır.

Örneğin yeşil pasaport çıkarmak in ne tür belge ve evrakların istendiği merak konusudur. Eğer doğru bilgiler temin edilirse başvuru da doğru gerçekleşir ve tüm adımlar eksiksiz tamamlanır.

 

YEŞİL PASAPORT İÇİN HANGİ EVRAKLAR LAZIM?
Yeşil pasaport çıkarmak isteyen vatandaşların gerekli olan tüm evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamaları gerekir aksi halde pasaport almaya hak kazanamaz. Yeşil pasaport in gerekli olan evraklar aşağıdaki gibidir;
• TC kimlik kartı ve fotokopisi
• Arka yüzü beyaz fon olacak şekilde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
• Kamu kuruluşunda çalışan memurun onaylı imzalı bir şekilde hazırlanmış talep formu
• Emekli vatandaşların emekli oldukları kurumdan alacakları hizmet formu
• Eğitim gören kişilerin öğrenci belgesi
• 18 yaşını doldurmamış bireyler için ailesinin imzası olan muvaffakatname
• Varsa eğer kişinin eski pasaportu
• Varsa engelli çocuğun sağlık raporu
• Pasaport defter harcı

Bu belgelerin her biri eksiksiz tamamlanırsa kurum tarafından başvuru süreci başlatılabilir.

 

YEŞİL PASAPORT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?
Kamu kuruluşunda çalışan kişiler Yeşil pasaport çıkartmak istiyorlarsa gereken belgeleri de eksiksiz bir şekilde tamamlamaları gerekir. TC kimlik kartı, eski pasaport, biyometrik fotoğraf mutlaka başvuru esnasında bulunması gereken belgelerdir. Diğer belgeler kişinin özel durumuna hitaben istenir. Başvurunun başarılı bir şekilde sonuçlanması açısından bu belgeler muhakkak hazırlanmalıdır. Tüm belgeler hazırlandıktan sonra il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden yeşil pasaport başvurusu yapılabilir.

 

YEŞİL PASAPORT NASIL YENİLENİR?
Eğer yeşil pasaport yenileme işlemi gerçekleştirilmesi gerekiyorsa yukarıda bahsedilen evrakların yine eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Pasaportun geçerlilik süresi dolduktan sonra da bu işlem başlatılabilir. Defter harcı da yatırıldıktan sonra yeşil pasaport yenileme işlemi gerçekleştirilebilir.

 

YEŞİL PASAPORT GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR?
Yeşil pasaport süresi kişinin çalıştığı kuruma ve çalışmış olduğu süreye bağlı olarak farklılık gösteriyor. Bu standartlara göre yeşil pasaport süresi 6 ay ile 5 yıl arasında farklılık gösteriyor. Son karar etkili kişiye kalmış bir durum. Ayrıca merak edilen bir diğer konu ise yeşil pasaport defter harcıdır. Defter harcı geçtiğimiz son dönemde 65 TL olarak belirlenmiştir. Defter harcı olmadan da evraklar hazır olmuş olsa bile yeşil pasaport başvurusu yapılamıyor.