Yozgat’ta Görülmesi Gereken Gezilecek En Güzel Yerler

Yozgat’ta Görülmesi Gereken Gezilecek En Güzel Yerler

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Yozgat’ta gezip görülecek çok sayıda nokta bulunuyor.

İç Anadolu bölgesinde bulunan Yozgat, Anadolu’nun en eski şehirlerinden biri olma özelliği taşıyor. Bu şehir tarihi eserlerden, doğal güzelliklere kadar iyi bir gezi programı vaat ediyor. Yozgat’a yolu düşenlerin uğraması gereken yerler ise şu şekildedir.

Yozgat Saat Kulesi

Yozgat’ın şehir merkezinde bulunan bu saat kulesi dönemin belediye başkanı Ahmet Bey tarafından yaptırılmıştır. Yedi kattan oluşan bu kule şehrin adeta sembollerinden biri olma özelliği taşır. Çevrenin en çok bilinen kulesi olan bu kulede her saat başına çalan çanlarda dikkat çekicidir. Özetle saat kulesi Yozgat gezisi sırasında uğramanız gereken ilk yerlerden biri halindedir.

Saraykent Kaplıcaları

Saraykent ilçesinde yer alan bu kaplıcalar şehir merkezine 71 km uzaklığa sahiptir. Her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bu kaplıcaların su sıcaklığı 74 dereceye kadar çıkıyor. Pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen kaplıcalar bu nedenle her mevsim yoğun şekilde ziyaret diliyor. Kadın hastalıkları, romatizma, kırık çıkık gibi rahatsızlıklara iyi geldiği de Sağlık Bakanlığı testlerince onaylanmıştır. Buraya geldiğinizde hem tedavi olma fırsatı elde edebilir, hem de bölgede yer alan otellerden birinde karar kılarak konaklayabilirsiniz.

Gelin Kayası

Burasına gelin kayası isminin verilmesinin nedeni yöre halkının kayayı deveye binmiş bir geline benzetmesinden dolayıdır. Yozgat’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Gelin Kayasını görmeden ziyareti sonlandırmak iyi bir karar olmayabilir.

Yozgat Milli Parkı

Ülkenin ilk milli parklarından biri olma özelliği taşıyan bu parkın kuruluşu 1958 yılına denk gelir. 265 kmlik bir alana kurulu olan parkta 500’e yakın karaçam türü bulunur. Öte yandan farklı türden bitki türlerini de bu parkta görebilmek mümkündür. Burası gerek ormanları gerekse temiz havasıyla iyi bir hafta sonu kaçamağı yapma fırsatı veriyor.

Tabiat Parkı

2007 yılında kent ormanı olarak ilan edilmiş olan bu park bu tarihte ziyaretçilere açılmıştır. Yürüyüş yolları, oyun parkları, spor tesisleri ve daha fazlasıyla iyi bir zaman aralığı geçirmeyi vaat ediyor. Yozgat gezisi sırasında atlanmaması gereken bu parkta ailenizle birlikte hoş saatler geçirebilirsiniz.