Yurtdışına çıkış yapmak için vize nasıl alınır? Vize başvurusu nasıl yapılır?

Yurtdışına çıkış yapmak için vize nasıl alınır? Vize başvurusu nasıl yapılır?

Yurtdışına çıkış yapmak için vize almak gerekiyor. Vize almak, isteğe bağlı bir yöntem olmayıp Türkiye’den vize isteyen ülkeler açısından bir zorunluluktur. Bu durumda da pek çok kimse vize nasıl alınır sorusunu merak ediyor.

Vize Nedir, Niçin Gereklidir?

Ülkeler, ülkeler arasında yapılan ziyaretçi giriş çıkışları için genelde vize uygulaması yapmaktadırlar. Başka bir deyişle vize, bir ülkeye girebilmek için o ülke makamlarınca tarafından izin alınması anlamına gelmektedir. Bunun için de ülkelerin konsoloslukları ya da temsilcileri kullanılmaktadır. Vizenin temel amacı yasa dışı göç gibi yöntemleri önlemektir ve ülkeye giriş çıkışları da kontrol altında tutmaktır. Vize, özellikle bazı ülkeler için son derece güç verilirken, bazı ülkelere ise daha kolay şekilde vize alınmaktadır. Unutulmaması gereken nokta her ülkenin yapmış olduğu anlaşmalar neticesinde vize durumu belli olmaktadır. Örneğin Almanya vatandaşı olan bir kimse pasaportu ile dünyanın neredeyse her ülkesine vize olmadan giriş yapabilmektedir. Türkiye gibi ülke vatandaşları ise pek çok ülkeye ancak vize ile giriş yapabilirler.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize başvurusu yapmak için öncelikle gidilecek ülkenin vize isteyip istemediğinin bilinmesi gerekmektedir. Türkiye için Avrupa Birliği üyesi tüm ülkeler, Rusya, Kanada, İngiltere, ABD, Çin gibi ülkeler vize talep etmektedirler. Bu yüzden, bu ülkelere vize başvuru yapmak için konsolosluklarına müracaat edilmelidir.

Vize Başvurusunda İstenen Belgeler Neler?

Vize başvurusunda istenen belgeler olmadan vize başvurusu geçerlilik kazanmayacaktır. Bu yüzden belgelerin dikkatli ve doğru bir şekilde toplanması önemlidir. Umuma mahsus pasaport sahipleri için gereken vize belgeleri şunlardır;

Vize başvuru formu,

En az 3 ay geçerli olan ve en az 2 sayfası boş olan pasaport, tercihen 1 yıllık geçerliliği olması önerilir,

Son 6 ay içinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf,

Ekonomik olanakları gösteren belgeler; banka cüzdanı, gayrimenkul, tapu fotokopileri vb.

Eksiksiz doldurulmuş olan başvuru formu,

Vize başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren dekont,

Vukatlı nüfus kayıt örneği,

Uçak ve otel rezervasyonları,

Çalışanlar için 3 aylık SGK hizmet dökümü, işverenler için vergi levhası

İle başvuru yapılmaktadır.