Yüz şeklinize göre saçlarınız nasıl olmalı?

Yüz şeklinize göre saçlarınız nasıl olmalı?

Saçlarınızı kestirirken yüz şeklinize hangi saç modelinin daha uygun olacağını merak mı ediyorsunuz, bu yazımız da sizin için konuyu ele aldık.

Yüz şekline göre saç modelleri oldukça hassas bir konudur. Çünkü saç kesimi ve saç modelinin belirlenmesi birçok kişinin stilinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bazı insanlara uzun saçlar yakışırken, bazılarına ise kısa saç çok yakışmaktadır. Her insanın yüz şekli farklı olduğundan, tercih edeceği saç kesimleri de farklı olacaktır. Bu yüzden önce yüz şeklini belirleyin sonra da ideal saç stilini kendinize uyarlayın. 

İdeal Oval Yüz

Oval bir yüze sahipseniz, hele ki altın orana sahipseniz kendinize her modelini yakıştırabilirsiniz. Oldukça özel bir yüz şekli olan oval yüzlerde uzun, kısa ya da katlı saçlar kullanılabilir. Yüz şekline göre saç kesimi doğal olan saç modelinizle de farklı saç modellerle de tercih edilebilir. İdeal olan bu saç kesimleriyle her saç stilini kullanabilirsiniz.

Şanslısınız çünkü her saç modeli sizinle bütünleşecek ve her saç size çok ama çok yakışacaktır. Dolgun saçlarınız varsa sizden şanslısı yok!

Kare ve Uzun Yüz

Uzun bir yüzünüz varsa saçlarınız uzadıkça yüzünüz de uzun görünecektir. Ancak kısa ve hacimli stiller tercih ederek daha hoş bir görünüme ulaşmanız mümkün olabilir. Kare yüzlere ise dalgalı modeller çok yakışmaktadır. Özellikle bukleli saç modelleri bu yüz şekliyle harika görünür. Köşeli çene hatları ve belirgin elmacık kemiklerinize çok farklı saçlar yaptırabilirsiniz.

Yuvarlak yüzünüz varsa da çok kısa olmayan orta boyuttaki saçlar kullanabilirsiniz. Kendinize en uygun saç kesimini en iyi siz biliyorsunuz, bu yüzden doğru modelleri belirleyerek saçlarınızı hemen istediğiniz tarza adapte edebilirsiniz.

Kalp Şeklinde Yüz

Kısa saç modelleri kalp şeklindeki yüzlere yakışır. Hacimli gösteren modeller kullandığınızda gözleriniz ve yüz hatlarınız oldukça belirgin hale gelecektir. Özellikle saç kesimleriyle dikkat çeken havalı stiller kullanmanız gerektiğinde  saçınızı perma yaptırabilirsiniz.

Saç şekliniz, aslında saç tipinizle de alakalıdır. İnce telli saçlarınız varsa, bu saçların sönük görünmemesi son derece önemlidir. Çok uzun olmayan dolgun saçlar tercih edebilirsiniz. Perma yaptırarak saçlarınızın daha gür görünmesini sağlayabilirsiniz.